Ułatwiamy życie biznesowe
WYSZUKIWARKA ZAAWANSOWANA
Strona główna Artykuły / Stres - jak sobie z nim radzić i dobrze wypaść podczas wystąpienia.

Stres - jak sobie z nim radzić i dobrze wypaść podczas wystąpienia.

Może popsuć każde, nawet najlepiej dopracowane wystąpienie. Sprawia, że trzęsą nam się ręce głos jest niepewny, często nawet uginają nam się nogi. A już na pewno zapominamy języka w gębie, nawet wtedy gdy byliśmy świetnie przygotowani. Stres przed wystąpieniem publicznym może nam naprawdę pokrzyżować plany. Czy można sobie z nim poradzić?


W życiu większości z nas z pewnością zdarzył się taki moment, gdy nadmierny stres sprawił, że wypadliśmy mniej korzystnie. Czy to na rozmowie kwalifikacyjnej, spotkaniu biznesowym czy podczas publicznego wystąpienia. Zdenerwowanie jest naturalną reakcją naszego organizmu na sytuację nietypową, a zwłaszcza taką w której niejako stajemy w konfrontacji z innymi. Stres nie musi paraliżować i sprawiać, że osiągniemy gorszy efekt niż zamierzony. Musimy tylko nauczyć się nad nim panować i uczynić go swoim sojusznikiem.


Skąd te nerwy?


Podejmując walkę z nadmiernym zdenerwowaniem przed ważnym dla nas wydarzeniem warto jest przeanalizować naturę tych emocji. Czy wynikają one z niedostatecznego przygotowania lub niewystarczającej znajomości podejmowanych tematów? Jeśli jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić przyczynę strachu możemy spróbować go zracjonalizować lub po prostu uciszyć nerwy działaniem. Warto jest rzeczywiście przyjrzeć się swoim mocnym i słabym stronom, żeby np. w czasie spotkania biznesowego czy konferencji wiedzieć jakich tematów unikać.


Stres oczywiście może wynikać również z przyczyn zupełnie niezależnych od nas. Jeśli w czasie organizowanej przez nas konferencji sprzymierza się przeciwko nam złośliwość rzeczy martwych, nawet największe starania mogą zawieść. Dlatego czasem warto jest podejść do sprawy jak angielski gentleman – uznać wyższość spraw, których nie jesteśmy w stanie ogarnąć i zachować zimną krew.


W jednym zespole


Bardzo ważne jest, aby nie pozwolić stresowi przejąć nad nami kontroli. To my musimy umieć nad nim zapanować i jeśli to tylko możliwe, uczynić z niego swojego sprzymierzeńca. Stres może być przecież doskonałym bodźcem do działania. Jeśli dzień przed ważnym wydarzeniem nie możesz spać z powodu nerwów, może warto jest poczytać jakieś dodatkowe opracowania związane ze stresującym wydarzeniem. Może to być doskonała okazja do poszerzenia wiedzy. A jeśli to nie pomaga to niezawodnym sposobem rozładowania napięcia jest…sport! Wieczorna przebieżka czy seria ćwiczeń nie tylko pozwoli rozładować emocje, ale dodatkowo będzie dobra dla naszego zdrowia.


Spojrzenie w głąb siebie i analiza natury emocji, pozwala podjąć walkę w nierównej konfrontacji ze stresem. Nie należy nigdy składać broni, bo strach ma zawsze wielkie oczy.

OBIEKTY KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH SALE KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH KATEGORIE STRON
POZOSTAŁE |
© na-konferencje.pl wszelkie prawa zastrzeżone
kazimirowicz.pl użyteczne strony www