Ułatwiamy życie biznesowe
WYSZUKIWARKA ZAAWANSOWANA
Strona główna Artykuły / Pomoce szkoleniowe, czyli jak urozmaicić prowadzone szkolenie

Pomoce szkoleniowe, czyli jak urozmaicić prowadzone szkolenie

Prowadzenie szkolenia stawia przed coachem wiele wyzwań. Są to problemy różnorakiej natury, od stresu przed wystąpieniem począwszy, a na dylematach organizacyjnych skończywszy. Jednym z ważniejszych wyzwań, przed którymi staje trener prowadzący szkolenie, jest to aby zainteresować swoim wystąpieniem grupę słuchaczy. Ba, nawet więcej! Żeby jeszcze coś z tego szkolenia zapamiętali i potrafili w przyszłości wykorzystać nabytą wiedzę. Jak zatem trener może skutecznie skupić uwagę trenowanej grupy?


Praca z grupą słuchaczy to bardzo specyficzne i skomplikowane zajęcie. Dobry trener, którego celem jest dzielenie się swoją wiedzą i pomoc w rozwoju zawodowym, musi wiedzieć jak poprowadzić szkolenie, aby być słuchanym. Istnieje zestaw sprawdzonych w praktyce coachingowej trików, które pomagają skupić uwagę słuchaczy, a zarazem są dobrymi sposobami przekazywania wiedzy.

 


Patrzcie i słuchajcie!


Skupienie uwagi słuchaczy, zwłaszcza osób, które mają już pewne doświadczenie w omawianej dziedzinie, nie jest sprawą prostą. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby trener przede wszystkim był profesjonalny i takie też sprawiał wrażenie. Dobre przygotowanie do szkolenia pomoże nam uzyskać taki efekt. Niezwykle pomocne w tej kwestii są właśnie pomoce szkoleniowe – dodatkowe materiały, które trener przynosi na szkolenie. Dzięki nim słuchacze odniosą wrażenie, że szkoleniowiec przygotował się do zadania, a nie jedynie odbębnia kolejne godziny. Pomoce szkoleniowe mogą być najróżniejsze, od najprostszych kartek ze schematami i rysunkami, poprzez testy psychologiczne, a na gadżetach pomocnych przy grach szkoleniowych skończywszy. Nawet urozmaicenie dobrze znanej burzy mózgów jakimiś atrybutami, które dzielimy między słuchaczy, może im pozwolić wejść w zupełnie inny kontekst myślenia i przełamać dotychczasowe schematy.


Adresat najważniejszy!


Sięgając po pomoce szkoleniowe nie można zapominać oczywiście o adresacie tych starań, czyli szkolonej grupie. Dobrane przez nas elementy pomocnicze muszą być dopasowane do poziomu grupy, charakteru szkolenia, a bardzo często również do specyfiki wykonywanego przez uczestników zawodu. Muszą być adekwatne do prezentowanych na szkoleniu treści, tak aby w żaden sposób nie zakłócały komunikacji pomiędzy trenerem, a szkolącymi się pod jego okiem ludźmi.
Pomoce szkoleniowe są sprzymierzeńcami trenerów w prowadzonym szkoleniu. Mogą nie tylko urozmaicić i uatrakcyjnić wystąpienie, ale także sprawić, że przekazywane treści będą łatwiej przyswajalne i zapamiętywane.

 

OBIEKTY KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH SALE KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH KATEGORIE STRON
POZOSTAŁE |
© na-konferencje.pl wszelkie prawa zastrzeżone
kazimirowicz.pl użyteczne strony www