Ułatwiamy życie biznesowe
WYSZUKIWARKA ZAAWANSOWANA
Strona główna Artykuły / Najskuteczniejsze metody prowadzenia szkoleń

Najskuteczniejsze metody prowadzenia szkoleń

Podejmując się uczestnictwa w szkoleniu, mamy zawsze określony cel. Chcemy albo podnieść swoje kwalifikacje, rozwinąć potrzebne w pracy kompetencje lub otworzyć się na zupełnie nowe możliwości. Szkolenie może nam w tym pomóc, pod warunkiem, że jest prowadzone w taki sposób, że prezentowana wiedza będzie dla nas przystępna i łatwo przyswajalna.


W praktyce coachingowej istnieje bardzo wiele sprawdzonych sposobów prowadzenia szkoleń. Dobry trener potrafi porwać uczestników, zainspirować ich do działania, a tym samym przekazać im swoją wiedzę. Aby szkolone umiejętności faktycznie utrwaliły się w świadomości grupy, trening nie może być tylko wykładem akademickim.

 


Efektywnie czyli aktywnie!


Skuteczność szkolenia zależy w dużej mierze od tego, jak trenowana grupa reaguje na prezentowane treści. Dlatego nie ma co czekać, aż wszyscy uczestnicy zasną nad kolejnym slajdem prezentacji. Sprawdzonym trikiem trenerskim jest angażowanie uczestników do jak najbardziej czynnego udziału w szkoleniu. Może to odbywać się na zasadzie podziału ról i odgrywaniu ich, wydzielenia grup dyskusyjnych, prowadzenia burzy mózgów czy przeprowadzenia gry szkoleniowej. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym zaangażować uczestników jest powierzenie im zadań – jedna osoba zapisuje wnioski z toczącej się dyskusji, inna koordynuje omówienie wszystkich najistotniejszych aspektów, a jeszcze inna pilnuje terminowości kolejnych zadań. Nawiązane działanie jest najlepszym sposobem na przyswojenie i utrwalenie wiedzy, a także pozwala zintegrować się grupie, co wpływa dobrze na atmosferę prowadzonych zajęć.


Gry szkoleniowe są również bardzo dobrym sposobem utrwalania prezentowanych treści. Są tym bardziej skutecznym zajęciem, jeśli stanowią dodatek do szkolenia bogatego w treści merytoryczne. Za pomocą gry, uczestnicy mogą trenować wybrane umiejętności pod okiem coacha, a dodatkowo nuta rywalizacji pozwala wyzwolić pozytywne emocje.


Pocztówki ze szkolenia


Materiały szkoleniowe, które otrzymują uczestnicy pozwalają im na odświeżenie wiedzy w jakimś czasie po szkoleniu. Bardzo ważne jest aby takie materiały nie przytłaczały nadmiarem treści. Najlepiej w takiej roli sprawdzają się informacje prezentowane w postaci schematów, obrazków i jeśli to możliwie, zadań domowych czyli ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie! To doskonały sposób na przypomnienie, utrwalenie i dalsze rozwijanie szkolonych kompetencji.

OBIEKTY KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH SALE KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH KATEGORIE STRON
POZOSTAŁE |
© na-konferencje.pl wszelkie prawa zastrzeżone
kazimirowicz.pl użyteczne strony www