Ułatwiamy życie biznesowe
WYSZUKIWARKA ZAAWANSOWANA
Strona główna Artykuły / Interakcja z uczestnikami szkolenia

Interakcja z uczestnikami szkolenia

Nawiązanie dobrego kontaktu z uczestnikami szkolenia, może zapewnić sukces sesji treningowej. Wciągnięcie trenowanej grupy w interakcję i odpowiednie kształtowanie wzajemnych racji podczas szkolenia, wpływa korzystnie nie tylko na atmosferę zajęć, ale także na efektywność prowadzonych zajęć.

Przełamywanie lodów oraz aktywizowanie słuchaczy jest sprawdzona metodą, która dodatnio wpływa na przebieg szkolenia. Istnieje kilka sprawdzonych chwytów, które ułatwiają nawiązanie relacji z trenowana grupą, a także włączenie ich w aktywny udział w szkoleniu.

Mocny strzał na początek

Relacje międzyludzkie rządzą się swoimi prawami i pewne charakterystyczne zachowania, mają miejsce niemalże we wszystkich aspektach komunikowania się ludzi. Taką złotą zasadą, jest wywieranie pierwszego wrażenia. Przystępując do szkolenia dobry coach musi szybko nawiązać relację z grupą. W takim wypadku wywarcie dobrego pierwszego wrażenia jest konieczne! Chodzi tu przede wszystkim o pełen profesjonalizm, kulturę osobistą oraz poczucie humoru. Na początku warto jest przykuć uwagę słuchaczy jakimś błyskotliwym żartem czy cytatem. Należy jednak pamiętać, że musza one zawsze być związane lub chociaż nawiązywać do tematu przewodniego spotkania.

Asy w rękawie

Dobre wrażanie to tylko początek. Przecież chodzi nam o to aby grupa włączyła się w szkolenie i aktywnie w nim uczestniczyła. Naturalnie poziom aktywności uczestników jest w pełni uzależniony od ich chęci – jeśli grupa szkoleniowa nie będzie miała ochoty włączyć się do prowadzonych zajęć, nawet najlepszy trener nic tu nie poradzi. Aktywizowanie uczestników w dużej mierze skupia się na skutecznym i umiejętnym zadawaniu pytań. Nie mogą one sprawić, że uczestnicy poczują dyskomfort z powodu ewentualnych braków w swojej wiedzy. Zadawane pytania powinny raczej zasięgać ich opinii niż odwoływać się do posiadanej wiedzy. Pytania powinny być również inspirujące, wymagające od uczestnika więcej niż krótkiej odpowiedzi „tak” lub „nie”. Sprawdzonymi metodami aktywizacji uczestników są najróżniejsze gry szkoleniowe, powierzenie poszczególnym osobom zadań i oczywiście ćwiczenia! Wszak szkolenie to nie tylko nudny wykład. Ćwiczenia z podziałem na grupy czy w formie indywidualnie rozwiązywanych quizów to nie tylko doskonały sposób na aktywizację uczestników, ale również sprawdzona metoda na utrwalenie omawianych treści.

Dobry kontakt z uczestnikami szkolenia przynosi korzyści nie tylko trenerowi – w takich okolicznościach słuchacze lepiej przyswajają i zapamiętują prezentowany materiał. Umiejętne włączenie trenowanej grupy to bardzo ważna zdolność, jaką powinien posiadać dobry trener.

OBIEKTY KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH SALE KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH KATEGORIE STRON
POZOSTAŁE |
© na-konferencje.pl wszelkie prawa zastrzeżone
kazimirowicz.pl użyteczne strony www