Ułatwiamy życie biznesowe
WYSZUKIWARKA ZAAWANSOWANA
Strona główna Artykuły / Dobry trener czyli jaki?

Dobry trener czyli jaki?

Nawet najlepiej skomponowany materiał szkoleniowy nie porwie słuchaczy i nie pozostanie w ich pamięci na długo, jeśli nie zostanie przekazany w dobry i adekwatny sposób. A na szkoleniu takim „przekaźnikiem” wiedzy jest trener. Skuteczny trener to nie tylko nauczyciel, który dzieli się posiadaną wiedzę. To przede wszystkim osoba, która przekazuje nam umiejętności praktyczne oraz dzieli się sposobami, jak można te nowe kompetencje używać w codziennej pracy.


Dobre szkolenie to takie, z którego uczestnicy wyniosą dla siebie jakieś korzyści, czy to w postaci nabytej wiedzy, rozwiniętych umiejętności, nawiązanych kontaktów czy poszerzonych horyzontów myślowych. Jednak w praktyce, przeprowadzenie dobrego szkolenia nie jest proste i wymaga, oprócz wielu dodatkowych aspektów, właśnie dobrego trenera. Kim tak naprawdę jest dobry szkoleniowiec, który nie tylko potrafi przekazać posiadaną wiedzę, ale również zrobić to w interesujący, a przede wszystkim skuteczny sposób?

 


Fachowiec w swojej dziedzinie


Aby móc skutecznie i sprawnie przeprowadzić szkolenie, a przy tym nie zanudzić słuchaczy na śmierć, dobry trener musi wiedzieć o czym mówi. Nawet więcej, żeby dzielić się swoją wiedzą i trenować innych w jakimś kierunku, szkoleniowiec musi posiadać szeroką wiedzę z danego tematu, a już na pewno musi wiedzieć u umieć w tej materii więcej, niż szkolona przez niego grupa. Bardzo istotne jest aby szkoleniowiec był na bieżąco ze zmieniającymi się trendami i nowinkami w jego branży.


Zdolności interpersonalne


Szkolenie jest procesem, który dotyczy grupy ludzi, mniej lub bardziej licznej. Uczestnicy i trener oddziaływają na siebie nawzajem, wchodzą w interakcje i w ten sposób rozwijają trenowane kompetencje. Dobry trener musi nie tylko nadać ton tym interakcjom, ale także potrafić je aranżować i nimi zarządzać. Dobry trener musi również być uprzejmy, cierpliwy, otwarty i gotowy do współpracy oraz ciągłego samodoskonalenia.


Mówca doskonały


Bardzo istotną częścią każdego szkolenia czy treningu jest sam sposób, w jaki prowadzący przemawia oraz prezentuje treści. Pewność siebie, inteligencja i kreatywność to tylko połowa sukcesu. Aby wystąpienie było dobrze odebrane, a trenowane umiejętności faktycznie rozwinięte, dobry trener musi wiedzieć jakie materiały pomocnicze i dydaktyczne pomogą mu w tym procesie.
Wymienione powyżej cechy dobrego trenera to tylko garstka spośród tych najważniejszych, które decydują o tym, czy dany szkoleniowiec sprawdza się w swojej roli. Praca szkoleniowca wymaga ciągłego rozwoju i samodoskonalenia na wielu płaszczyznach. Bo chyba dobry trener nigdy nie przestaje się uczyć

OBIEKTY KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH SALE KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH KATEGORIE STRON
POZOSTAŁE |
© na-konferencje.pl wszelkie prawa zastrzeżone
kazimirowicz.pl użyteczne strony www