Ułatwiamy życie biznesowe
WYSZUKIWARKA ZAAWANSOWANA
Strona główna Artykuły / Czy gestykulowanie podczas przemówienia to dobry nawyk?

Czy gestykulowanie podczas przemówienia to dobry nawyk?

Bardzo często podczas wystąpień publicznych lub chociażby niewielkich prezentacji w gronie współpracowników, nie wiemy co zrobić z rękami. Jedni gestykulują w nadmierny sposób, dezorientując słuchaczy, a nawet często irytując ich w ten sposób. Inni z kolei, stoją z rękami wzdłuż ciała, w ogóle nimi nie poruszając. Jaki jest złoty środek? Czy gestykulowanie podczas przemówienia może nam pomóc wywrzeć dobre wrażenie i dotrzeć do słuchaczy?


Trudno jest jednoznacznie wytyczyć granicę pomiędzy nadmierną gestykulacją, a wspomaganiem się podczas przemówienia ruchami rąk i ciała. Bardzo ważne jest tu wyczucie sytuacji oraz adekwatność naszych ruchów do prezentowanych treści.

 


Ciało ma głos


Komunikaty niewerbalne jakie wysyłamy do naszych słuchaczy, są równie istotne jak to co do nich mówimy. Mogą one przekonać publiczność, ze jesteśmy pewni swych racji i doskonale wiemy o czym mówimy lub wręcz przeciwnie – sprawić, że będziemy postrzegani jako osoby nieprofesjonalne i niepewne. Za pomocą tych komunikatów możemy podkreślić istotę poruszanych kwestii czy zilustrować wagę jakiegoś zagadnienia. Dlatego niezwykle ważne jest aby zakres i intensywność gestów, jakie wykonujemy, były adekwatne do wygłaszanych treści. Jeśli będziemy referować nudne dane statystyczne lub inne niezbyt poruszające zagadnienie, bardzo intensywna gestykulacja będzie nie na miejscu. Co więcej, słuchacze mogą wyrobić sobie o nas negatywną opinię. Warto jest umiejętnie stosować mocniejsze gesty, dla podkreślenia istotnych elementów lub żeby zwrócić uwagę słuchaczy.


Zarządzaj gestem


Odpowiednie natężenie i rodzaj gestów pomaga w nawiązaniu kontaktu ze słuchaczem. Jeśli np. w rozmowie będziemy wykonywać gesty świadczące o tym, ze zwracamy się bezpośrednio do konkretnej osoby, możemy mieć pewność, że wzmożymy jej uwagę. Ponad to w konwersacji z innymi osobami, nie powinniśmy pozostawać w tzw. postawie zamkniętej, która nie sprzyja kontaktowi. Przybieramy ją np. zakładając na siebie ręce. Zamiast takiego gestu lepszym rozwiązaniem jest np. splecenie dłoni w „koszyk” i parcie przedramion na stole – w takiej pozycji pozostajemy otwarci na argumenty i racje drugiej strony.
Właściwe używanie gestykulacji może być bardzo pomocne podczas przemówień. Warto jest poćwiczyć przed prezentacją czy przemówieniem również ten aspekt. Najlepiej zrobić to przed lustrem – dzięki temu będziemy mogli łatwiej ocenić czy nasza gestykulacja jest adekwatna do prezentowanych treści.

OBIEKTY KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH SALE KONFERENCYJNE W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH KATEGORIE STRON
POZOSTAŁE |
© na-konferencje.pl wszelkie prawa zastrzeżone
kazimirowicz.pl użyteczne strony www